Everything about Badanie oct oka

Pośród nieinwazyjnych metod trójwymiarowego obrazowania OCT wykazuje podobieństwo do obrazowania ultradźwiękowego, które także korzysta ze zjawiska echa. Inne metody obrazowania używane w diagnostyce medycznej (np. rezonans magnetyczny) nie opierają się na echolokacji.

Badanie oka OCT jest badaniem zupełnie nieinwazyjnym, bezbolesnym. Trwa krótko i właściwie od razu po jego zakończeniu pacjent może normalnie funkcjonować.

Z tego powodu, wybierając się na badanie, lepiej wykluczyć późniejszą konieczność prowadzenia samochodu i zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne w celu zmniejszenia dyskomfortu.

Ile trwa badanie OCT? Zajmuje z reguły jedynie kilkanaście minut i może być wielokrotnie powtarzane, ze względu na wysokie bezpieczeństwo.

Nazywana również tomografią oka, a ujmując bardziej precyzyjnie -  tomografią dna oka, jest badaniem niezbędnym w diagnostyce chorób siatkówki, zwłaszcza części dna oka i jego tak zwanej plamki. 

OCT to skrót od optyczna koherentna tomografia dna oka. Tego typu badanie polega na diagnozowaniu chorób siatkówki, a przede wszystkim dna oka i plamki. Uznaje się, że OCT jest obecnie jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w okulistyce.

Z tego względu zaleca się, aby na badanie OCT udać się z osobą towarzyszącą lub skorzystać z taksówki, ponieważ prowadzenie pojazdu bezpośrednio po badaniu nie jest wskazane.

Badanie okulistyczne, jakim jest OCT, pozwala uzyskać przekroje różnych struktur oka, przy czym w zależności od rozdzielczości aparatu mogą 1 różnić się dokładnością. Dzieje się to na podstawie analizy wstecznie rozproszonego lub odbitego przez nie światła.

Jest przydatne m.in. w diagnostyce chorób siatkówki. Do przeprowadzenia tego specjalistycznego badania służy tomograf siatkówkowy. Jakie zmiany w obrębie dna oka pozwala wykryć OCT gałki ocznej? Jak się przygotować do badania?

Badanie OCT – wyniki Wyniki, które uzyskamy, powinien zawsze zinterpretować specjalista. Sam wynik jest zazwyczaj dość obszerny, dlatego niemożliwa jest jego samodzielna interpretacja. Nie ma sensu przeszukiwać stron internetowych w nadziei, że znajdziemy specjalny klucz, który dodatkowo pomoże wystawić sobie samemu diagnozę.

Podczas tomografii koherentnej lekarz widzi zarówno przednią, jak i tylną część gałki ocznej, w tym – umiejscowioną właśnie z tyłu plamkę żółtą.

Badanie to wykorzystywane się w more info diagnostyce, kontroli przebiegu choroby oraz podczas kwalifikacji do zabiegów chirurgicznych. Nowoczesne tomografy są wyposaż1 w funkcje trójwymiarowego obrazowania (3D OCT), dzięki temu lekarz ma możliwość analizy przekrojów tkanki w obrazie trójwymiarowym, tworząc mapy poszczególnych warstw siatkówki, co daje szansę na bardzo wczesne wykrycie choroby lub określenie jej stopnia zaawansowania.

OCT umożliwia uzyskanie modelu prezentującego dno oka, a uzyskany w ten sposób przekrój tkanek jest bardzo dokładny. Dzięki temu zyskuje duże znaczenie w diagnostyce wielu chorób narządu wzroku. Wykonywana jest w celu potwierdzenia oraz monitorowania następujących zmian:

Jeśli wynik OCT nie jest prawidłowy, lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania lub zalecić odpowiednie postępowanie, mające na celu zniwelowanie nieprawidłowości.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *